Sofokles
Król Edyp


Spektakl Teatru Atelier i Stowarzyszenia Dialog

Opracowanie tekstu, reżyseria, scenografia: 
   Marek Kalita
Muzyka:
   Paweł Mykietyn
Występują:
   Ewa Sąsiadek
   Tomasz Piasecki
   Szczęsny Wroński


Tragedia Sofoklesa oparta na jednym z najbardziej znanych mitów greckich, pokazuje uwikłanie człowieka we własne przeznaczenie oraz złudną wiarę w indywidualną wolę i aktywność. Człowiek w kulturze greckiej widziany jest jako igraszka bogów, którzy w istocie decydują o jego losie. Nad człowiekiem ciąży fatum, którego nie da się uniknąć.

Bohaterami spektaklu są: król Edyp - władczy, szlachetny, praworządny, poszukujący prawdy o własnym pochodzeniu; Jokasta - jego żona i matka zarazem, która z lęku przed straszną wyrocznią porzuciła go jako dziecko na pewną śmierć, Kreon - zniewieściały i zdeprawowany pretendent do tronu, w wyobraźni Edypa knuje przeciw niemu spisek, aby przejąć władzę.

Świat realny dramatu współistnieje ze światem bogów, który w spektaklu uosabia Ono, postać w czerni - w dialogu z Edypem, będąc jego alter ego, wciela się w Terezjasza oraz komentujący wyrocznie i wydarzenia chór.

Spektakl wyreżyserowany przez Marka Kalitę, wybitnego aktora i reżysera związanego z krakowskim Teatrem Starym i warszawskim Teatrem Rozmaitości, jest próbą ukazania istoty teatru greckiego z całą jego surowością, czystością formy, kategorycznością sądów. Świątynny, medytacyjny klimat przypomina, że teatr powinien być, tak jak kiedyś w starożytnej Grecji, rodzajem modlitwy i oczyszczeniem, (katharsis). Może też być pomocą w zrozumieniu własnego losu i pozycji w świecie "wobec ludzi i bogów". Język Sofoklesa w prozatorskiej adaptacji brzmi współcześnie a problemy dramatu, jeśli wsłuchamy się w nie z uwagą, stają się naszymi najgłębszymi problemami. Opowiedziana historia mogła wydarzyć się wszędzie w świecie, gdzie panuje żywiąca się nienawiścią zaraza a ludzie, sobie najbliżsi, w imię "racji stanu", brutalnie odrywani są od siebie i odnajdują się po latach, by dopełnić tragicznego losu.

Tło dramatu tworzy przejmująca, nawiązująca do antycznej stylistyki muzyka Pawła Mykietyna.